SABAH PROGRAMLARI PSİKOLOJİYİ BOZUYOR MU?

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan sabah saatlerinde TV'lerde yayınlanan insan mahremiyetlerini ortaya döken ve tüm aile bireylerini ekran önünde tartıştıran programların kişiyi nasıl etkilediğini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Birçok kanalda yayınlanan kadın programları merak duygusuyla sabah erken saatlerden itibaren izleyiciyi ekran başına çekiyor. Bu tür programlar toplumda yaygın bir izlenme oranına sahip olsa da insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri henüz yeterince düşünülmüş değil. Cinayetlerden kayıplara, tecavüzden gasp olaylarına kadar birçok konu, bu tür programlarda stüdyoya gelenler tarafından enine boyuna her türlü mahremiyete girilerek yapılan konuşmaların insan ruh halini ne şekilde etkilediğini psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan İyi Bak Kendine programında değerlendiriyor. Çoğu kez ekran başındaki izleyiciyi şaşırtan, "Bu kadar da olmaz!" dedirten konuların tartışıldığı programlarda istenmeyen olaylar da yaşanabiliyor. Sunucularının da dertli olduğu bu programlar hem yaşayan kişilerin hem de bu programı düzenleyen ekibin psikolojisini ne yönde etkilediğini ve ne gibi sorunların oluşabileceğini Prof. Tarhan, Uğur Canbolat'a yorumluyor.

Programın diğer bölümünde 'Bunamalar' ele alınacak. Bunama nedir, önlenebilir mi, bunama yaşayan kişi kendisini nasıl hisseder? Bunamalarla birlikte görülen diğer biyolojik ve psikiyatrik hastalıklar nelerdir? Bunamaya yaşayan kişilerin yakınları onlara nasıl davranmalıdır? Bu konuda yapılan en büyük hatalar nelerdir? Buna yaşayan kişi kendisinde oluşan yeti kaybına nasıl tepki verir? Eşyalarının ve odasının değiştirilmesine nasıl yaklaşır? Tanıdığı kişilere sürekli kim olduklarını soran bu kişiye etrafı nasıl davranır? Şüpheci bir kişiliğe sahip olan kişi bunadığında kendisini nasıl bir hayat bekler? Bunamaya sebep olan hastalıklar nelerdir? Buna nasıl tedavi edilir? Bunama tedavisinde hengi disiplinler birlikte tedavi edilir? Ne gibi testler uygulanır? gibi soruların cevabının aranacağı 'İyi Bak Kendine' programının konukları NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Nöroloji Uzmanı Dr. Başar Bilgiç ve Uzman Psikolog Kamil Ertekin olacaklar.

Bunamaların hangi yaşta uç verdiği, erken teşhis etmenin yararları ve bunun nasıl mümkün olacağı gibi konular ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.