ŞAŞIRTAN BAĞLANTI

ŞAŞIRTAN BAĞLANTI   Majör depresif bozukluğu olan hastaların beyinlerinin ağrı beklentisine daha güçlü tepkiler verdiği ortaya çıktı.

ABD'de California-San Diego Üniversitesi'nden Irina A. Strigo ve meslektaşları ilginç bir araştırma yaptılar. Majör depresif bozukluğu olan, ilaç kullanmayan 15 erişkin ile aynı yaşta  ve aynı eğitim düzeyine sahip depresyonsuz 15 kişi üzerinde bir çalışma yürüttüler.

Depresyonlu hastalara ağrı karşısında abartma, ruminasyon veya çaresiz hissetme eğilimlerinin değerlendirildiği bir anket verildi.

Tüm katılımcılar fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeye tabi tutuldular. Bu arada kolları ağrıya yol açacak veya açmayacak şekilde, sıcak ve soğuğa ayarlı bir ısıtıcıya maruz bırakıldı. Isı uygulanmadan önce, görsel hatırlatıcılar mevcuttu.

Archives of General Psychiatry'de yayınlanan çalışmada, kontrollerle karşılaştırıldığında, depresyon hastalarında, ağrılı uyaran beklentisi esnasında, beynin bazı bölgelerinde etkinlik artışı gözlendi. Hastalarda ayrıca ağrılı deneyim esnasında sağ amigdalada (beynin hafıza ve emosyonel tepkilerle irtibatlı bölümü) etkinlik artışı ve ağrı modülasyonundan sorumlu (ağrı hassasiyetini azaltan) alanlar dahil, başka bölgelerde azalmış etkinlik söz konusuydu.

Health News /UPI - Çeviri: Ayda Çayır- NP GRUP


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.