SİGARA GEBE KALMAYI AZALTIYOR

DHA

Prof.Dr. Erol Tavmergen, sigara tüketiminin gebe kalmayı oldukça olumsuz yönde etkilediğini, nikotinin gerek sperm ve yumurtanın genetik şifresini (DNA bütünlüğünü) bozarak, gebelik oluşmasını engellediğini anlattı. Prof.Dr. Tavmergen, "Sigara kullanımı yüzde 40 oranında hamileliği engellemekte, günde 15'ten fazla sigara içenlerde sperm ve yumurtanın DNA yapısı bozulmaktadır. Bu nedenle tedavi planlayan çiftlerin en az 3 ay öncesinden sigara tüketimini bırakmaları uygun olacaktır" dedi.

Aşırı kilolu veya tam tersine aşırı zayıf olmanın yine çocuk sahibi olmayı veya tedavi başarısını olumsuz yönde etkileyen önemli faktör olarak ortaya çıktığını bildiren Prof.Dr. Tavmergen, "Ayrıca tiroid hormonlarının çalışmasındaki düzensizliklerin de gebelik sonuçlarını olumsuz etkilediği son senelerde ortaya konmuştur. Sıklıkla gözden kaçan bu durumun tedavi planlamadan önce dikkate alınması uygun olacaktır" diye konuştu. Yardımcı üretim teknikleri uygulamalarında başarının kadın partner yaşı ile de direkt ilgili olduğunu belirten Prof. Dr. Tavmergen, şunları söyledi:

"Kadın yaşının 35'in üzerinde olması gebe kalma başarısını oldukça olumsuz etkilemeye başlamaktadır. Hele yaşın 38'i geçmesi gebe kalma şansını daha da azaltmaktadır. Bu nedenle çocuk arzu eden çiftlerin, geçmişlerinde bildikleri bir sorunlarının bulunması halinde, örneğin myom, endometriosis, çikolata kisti, dış gebelik, apandisit nedeniyle karın içi ameliyat geçirilmiş ise, erkeğin sperm sayısı az veya azospermi (menide sperm hücresi yokluğu) mevcut ise konu ile ilgili uzmanlara veya deneyimli bir infertilite merkezine zaman kaybetmeden başvurmaları gereksiz zaman kayıplarını engellemek bakımından önem taşımaktadır."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.