Sinüs-Kulak Bağlantısı

Sinüsleriniz ve kulaklarınız kafanızın içine bağlıdır. Böylece sinüs tıkanıklığı ve tıkanıklık kulaklarınızdaki basıncı etkileyebilir. Tıkanık sinüsler tıkalı bir burundan daha fazlası anlamına gelebilir. İnen bir uçakta olduğu gibi, ağrı, baş dönmesi ve boğuk kulak hissine sahip olabilirsiniz.

Yine de sorunun ne olduğunu öğrendikten sonra kulaklarınızı rahatlatmak için adımlar atabilirsiniz.

Dolgunluk, Kulak Rahatsızlığı ve Sinüs Ağrısı

Günde birkaç kez burun spreyi kullanın veya yüzünüze ılık, nemli bir bez tutun. Bu, baskıyı ve ağrıyı hafifletebilir. Nemlendiriciler ayrıca sinüslerinizin kurumasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ya da acıyı azaltmak için banyoda 15 dakika boyunca sıcak bir duş ile oturabilirsiniz.

İlaç dolabını kontrol edin. Sinüz basıncından bir kulak ağrısı veya ağrıyı hafifletmek için asetaminofen, ibuprofen veya naproksen gibi reçetesiz bir ağrı kesici deneyin.

Sinüzit (Sinüs Enfeksiyonu)

Sinüsleriniz ve kulaklarınız kafanızın içine bağlıdır. Böylece sinüs tıkanıklığı ve tıkanıklık kulaklarınızdaki basıncı etkileyebilir. Tıkanık sinüsler tıkalı bir burundan daha fazlası anlamına gelebilir. Ayrıca, inen bir uçakta olduğu gibi, ağrı, baş dönmesi ve boğuk kulak hissine sahip olabilirsiniz.

Bir dekonjestan deneyin. Tezgah üstü tabletler veya burun spreyleri sinüs tıkanıklığını hafifletebilir ve bu da tıkalı kulakları rahatlatabilir. Ama burun dekonjestan spreylerini 3 günden fazla kullanmayın, ya da geri döneceksiniz… yani ne kadar çok kullanırsanız, o kadar fazla tıkanırsınız.

Sinüzit Dozu ve Yapılmayacaklar

Sinüzitiniz olduğunda uçmak uygun mudur?

Aşırı sıcaklıklardan kaçının. Sinüsle ilgili kulak problemlerini daha da kötüleştirebilirler. Kulaklarınız sizi rahatsız ediyorsa, sıcak bir günde koşu yapmanın veya çocuklarla bir kar kale inşa etmenin zamanı değil.

Başınızı dik tutun. Başınızı aşağı doğru eğerseniz, basıncı daha da kötüleştirebilir. Sinüs sorunu bitene kadar yoga dersini atlamak isteyeceksiniz. Bol miktarda sıvı tüketin. Akşamları bol su. Sulu kaldığınızda, burun mukusunu ince tutar. Bu, boşalmasına yardımcı olur ve daha az gece tıkanıklığı anlamına gelir.

Baş dönmesi

Sinüs problemlerinin neden olduğu basınç da dahil olmak üzere iç kulakta bir basınç birikmesi bazen baş dönmesi hissetmenizi sağlayabilir.

Hızlı hareket yok. Çok hızlı ayağa kalkmayın veya başınızı hızlı sallamayın.

Kafein, tuz, alkol ve tütün ürünlerinden kaçının. Bunlar kan dolaşımınızı etkileyebilir ve kan akışındaki küçük değişiklikler kulaklarınızı etkileyebilir.

WEBMD


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Eylül 2021Yayınlanma Tarihi:15 Ocak 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.