ZEKAYI GELİŞTİREN YAZAR

İngiliz bilim adamları, oyun yazarı ve şair William Shakespeare gibi karmaşık bir dile sahip edebiyatçıları okumanın beyni geliştirdiğini açıkladı.

Liverpool Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, Shakespeare gibi sıradışı kelimeleri kullanan yazarların, beyinde elekrikli şok dalgaları yarattığı sonucuna varıldı. Araştırmaya katılan 30 kişinin yarısına basit cümlelerden oluşan metinler okutulurken diğer 15 kişiye Shakespeare metinleri verildi. Normal metinleri okuyanların beynindeki aktivite oranında bir değişiklik görülmezken, Shakespeare’i okuyanların beyninde ani hareketlilik tespit edildi. Araştırmacı Philip Davis, "Beyin alışılmadık kelimeler ve cümle yapıları karşısında şaşırır ve düşünmek ve anlamak için daha fazla enerji sarfederek çözümleme yapar" diye konuştu.

KAYNAK:
//www.aksam.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.