Ergenlikteki kardeşime nasıl davranmalıyım

16 yaşında, lise 2. sınıfta okuyan kız kardeşim her ergen gibi fazlasıyla problemli. Okulda uyumsuz ve derslerinde çok fazla başarılı değil. Ama bir şekilde sorunlarımızı aşıyoruz.

SORU

Esas sorum şu: Yıllardır piercing yaptırmayı çok istiyordu ve sonunda annemle birlikte çeneye takılan piercinglerden taktırdı. Ama okulda sorun oldu ve ucuna takılan topu okulda takamadığı için yutma tehlikesi var. Piercingi onu kırmadan, ikna ederek nasıl çıkarttırabilirim.

CEVAP Gençlerin ilgileri ve hevesleri arkadaş çevresinden çok etkilenir. Bunlar itiraz edilmeden kabul edilirse, genellikle kısa süreli heveslerdir. Gençler ailede otoriteyi temsil eden kişilerle inatlaşma eğiliminde olduğu için, bu durumun tehlikesini güvendiği ve piercingi olmayan bir arkadaşı anlatabilir ve piercingi hiç değilse okul kapanıncaya kadar çıkarmaya ikna edebilir. Okul kapandıktan sonra tatil aylarında isterse, yine takabilir; fakat o zamana kadar isteği, hevesi de geçebilir.

SORU On senedir migren hastasıyım. Yalnız son bir yıl içinde sık olmamak kaydıyla bir dakikalığına gözlerim kayıyor gibi olup hafif bulantı oluyor ve aniden kesiliyor. Stres tabanlı olabilir mi, ya da neden kaynaklanır?

CEVAP Yazılanlardan migrenin kabaca kontrol altında olduğu kabul edilebilir. Genel olarak migrende özellikle migren nöbeti başlamadan önce bulantı belirtisi sıktır. Bilinen bir başka gerçek, stresin migreni kötüleştirdiği veya migren nöbetine neden olabildiğidir. Ancak geçici de olsa, göz kayması bir başka nörolojik hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle nörolojik muayene yapılarak beyin MR’ının çektirilmesi uygun olur.

SORU Beş yıl önce doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmaya başladım. İki yıl kullandım ve bıraktım. Ancak sonra yineledi rahatsızlığım ve başka bir doktora gittim. İki yıldır başka ilaç kullanıyorum, çok iyi geldi. Artık azaltmak ve bırakmak istediğimi söyledim doktoruma, yarım tablete düşürdüm. Ama son günlerde iyi hissetmiyorum ve yeniden 1 tablete çıkardım. Şimdiye kadar yan etkisini görmedim ama uzun süre kullanırsam yan etkisi olur mu?

CEVAP İlacın kullanılma nedeni ve hangi gruptan olduğu belirtilmemiş. Büyük olasılıkla antidepresan gruptan bir ilaç olduğunu düşünüyorum. İlaçlar belirtileri bastırır, giderir; fakat iyilik durumunun kalıcı olması için altta yatan temel sorunun ele alınması ve bunun düzeltilmesi gerekir. İlacın azaltılmasıyla belirtilerin yeniden ortaya çıkması bununla ilgili olabilir. Örneğin, süregelen bir sosyal sorun varsa, belirtileri yatıştırmanın dışında bu sorunun da çözümlenmesi gerekir. Ancak bu şekilde kesin çözüm sağlanabilir. Her ilacın az veya çok yan etkisi vardır, bunların görülmesi kişiden kişiye göre değişir. Yan etkiler için ilacın ne olduğunu bilen hekime danışmak gerekir. Durumun hem tıbbi, hem, ruhsal, hem de sosyal yönlerden gözden geçirilmesi ve ilacı bırakmaya hekimle birlikte karar verilmesi uygun olur.

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

ERGENLİKTEKİ KARDEŞİME NASIL DAVRANMALIYIM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:05 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.