Eşimi sevmiyorum ama boşanamıyorum

13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışarıda ama vicdanım rahat değil.

SORU Prozac kullanıyorum 1 aydır faydası yok gibi. Eşime acıyorum çok iyi bir insan ne yapabilirim.  Agresifim , cinsellik hiç yok gibi saatim saniyem birbirine uymuyor.

CEVAP Eşinizi dışarıda özleme ve evde sinir olma, vicdanınızın rahat olmaması, boşanamayacağınızı düşünme gibi özellikler obsesif (titiz) kişilik yapısında sık görülür ve üstbenliğinizin (superegonuzun) katı olduğunu düşündürür. Agresiflik de saman alevi gibi hemen parlayıp sönme şeklindeyse, bu da aynı biçimde değerlendirilebilir. Tüm bunlar sizi depresyona yatkın bir kişi yapar. Eşinizin çalışmaması da sizin için ayrı bir sorun yaratır (Eşinizin duygu, düşünce ve davranışları hakkında; neden çalışmadığıyla ilgili bilgimiz yok). Kullandığınız ilaç için biraz daha beklemek gerekebilir.Bu durumda sizin kişilik özelliklerinizin, evlilik ilişkinizin gözden geçirilmesi ve sonuçlarına göre bir terapi planlanarak uygulanması uygun olur.

SORU Annemi kaybettikten sonra baş dönmesi ve baş ağrılarım arttı. Bir yıl doktor kontrolünde ilaç kullandım.kademeli olarak ilacı bıraktım.şimdi üzüldüğüm ve sinirlendiğim zaman baş ağrısı ve baş dönmesi şiddetleniyor. Tekrar psikolojik destek almam mı gerekli.

CEVAP Baş edilmesi güç durumlarda (stresli durumlarda) bedenimizin tepkisi olarak baş ağrısı veya baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir. Bunlar başka belirtilerle birlikte depresyonda da görülebilir. Annenizi kaybetmenin olumsuz etkilerini atlattıktan sonra, üzündüğünüz ve sinirlendiğiniz durumlarda aynı tepkiyi vermeniz/yaşamanız olumsuz bir baş etme yolu olarak değerlendirilebilir. Olumlu baş etme tekniklerini öğrenmek ve uygulamak için yardım almanız iyi olur.

SORU Tedavi amaçlı doğum kontrol hapı kullanıyorum ve yan etkisinde de depresif duygu durumu, ani duygu değişimi diyor. Tam anlamıyla etkilerini yaşıyorum yani. Şimdi hapı bıraksam rahatsızlığım ilerleyecek Bırakmasam psikolojim bozulacak ne yapmam gerekiyor bilemiyorum siz ne önerir siniz ?

CEVAP Doğum kontrol haplarının bazı yan etkilerinin yanı sıra, depresyona yol açma riskinin olduğu doğrudur ve tek başına bir depresyon nedeni olabilir. Bu hapı tedavi amacıyla kullandığınız için, bırakmanız uygun olmaz. Doktorunuzla görüşerek (bir psikiyatristin de görüşü alınarak) bir antidepresan başlanabilir.

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

EVLİLİK TERAPİLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN...

EŞİMİ SEVMİYORUM AMA BOŞANAMIYORUM

DEPRESYONDAYIN NE YAPMAM GEREKİR

ÇOK AŞIRI KISKANCIM

ERKEN BOŞALMA SORUNUM VAR

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:18 Ocak 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.