Sürekli evham yapıyorum, panik halindeyim

"Her şeyi evham yapıyorum. Sürekli panik halindeyim. Sanki zamanla yarışıyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Her şeyi evham yapıyorum. Sürekli panik halindeyim. Sanki zamanla yarışıyorum. CEVAP Evham kuruntu, vesvese, takıntı gibi sözcüklerle eş anlamlı olarak kullanılır. Bu belirti bazı psikiyatrik bozukluklarda da görülebilmekle birlikte, obsesif kompulsif bozukluğun temel belirtilerinden biridir. Obsesif (titiz) kişilik yapısında olanlarda acelecilik, tezcanlılık görülebilir. Birbirine yakın olan bozukluklar birbiriyle yer değiştirebilir; biri gerilerken, diğeri ön plana çıkabilir. Bazı bozukluklar da aynı zamanda birlikte görülebilir, obsesif kompulsif bozuklukla panik bozukluğunun birlikte görülme olasılığı da yüksektir. Bu bozukluklar ilaç tedavisiyle psikoterapinin birlikte uygulanmasından yarar görür. SORU 2 çocuk annesiyim. Çok takıntılıyım. En ufak şeyi bile problem ediyorum. Hayatım zindan oluyor. CEVAP Takıntıların olması, bunların insanın yaşamını olumsuz etkilemesi bir bozukluğu gösterir ve ayrıntılı muayeneden sonra bu bozukluğun obsesif kompulsif bozukluk olup olmadığı kesin olarak söylenebilir. Obsesif (titiz) kişilik yapısında olanların "pireyi deve yapma", "ince eleyip sık dokuma", "ufacık şeyleri zihinlerinde büyütme" özellikleri vardır. Tüm özellikleriniz gözden geçirilip değerlendirilerek uygun bir yaklaşım veya tedavi planı yapılır. SORU Toplum içinde ve toplu ortamlarda bulunmak istemiyorum. Düğün, cenaze, misafirlik vb. durumlarda gitmeye isteksizliğim var. Zorunda kaldığımda memnuniyetsizlik ve sıkıntı, insanlarla yüzleştiğimde utangaçlık, çekingenlik, sıkılma, dikkatimi başka yönlere yöneltme yaşıyorum. CEVAP Yaşadığınız bu belirtilerin toplumsal (belki mesleksel de) işlevlerinizi olumsuz etkilediği ve yaşamınızı sınırladığı anlaşılıyor. Bu belirtiler çekingen kişilik yapısına veya sosyal fobiye bağlı olabilir. Dikkatinizi başka yöne yöneltme de sizin (olumsuz) baş etme çabanız olarak değerlendirilir. Bu durum bilişsel-davranışçı tedaviden yarar görür, bazan ilaç eklemek gerekebilir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

SÜREKLİ EVHAMLIYIM

KIZIM KENDİNE KENDİNE KONUŞUYOR

EŞİMLE ARAMDA 21 YAŞ VAR

AŞIRI SİNİRLENDİĞİMDE KEKEME OLUYORUM

KARIMA KARŞI HİÇ SEVGİM YOK

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.