Mutsuz olunca başka arayışlara giriyorum

"Bir erkek arkadaşmdan mutsuz olduğumda başka arayışa giriyorum"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Akşamları yattığımda sabaha kadar beyin hiç durmuyor çalışıyor. Olaylar karşısında hep kendimi suçluyorum. İçinde yaşadığım ve bulunduğum bir arkadaş sohbet toplantılarından sonra dahi, bu olayla ilgili herhangi bir cümleyi veya bir davranış şekliyle kendimi suçluyorum. CEVAP İnsanların herhangi bir olayda kendi sorumluluklarını bilmeleri ve bunu irdelemeleri olumlu bir durum olmakla birlikte, sizin yazdıklarınızdan bunun çok ötesine geçtiğiniz anlaşılıyor. Bir insanın sürekli kendisini suçlaması, kendine güven, kendine verdiği değer, özellikle çocukluk yıllarındaki insan ilişkilerinin özellikleri, sürekli olumsuz anlamda eleştirilerek büyütülmesi gibi nedenlere bağlıdır. Bu özellik sizin yakınmanıza neden olduğu için önemlidir. Yukarıdaki nedenleri ve varsa başka nedenleri gözden geçirmek için bir psikiyatriste başvurmanız yararlı olur. SORU Bir erkek arkadaşımdan mutsuz olduğumda başka arayışa geçiyorum CEVAP Yazdığınız cümleden kız olduğunuzu tahmin ediyorum. İnsanların başka insanlarla iletişim kurmaya, arkadaşlık etmeye, sevmeye-sevilmeye, bağlanma duygusu yaşamaya gereksinmesi vardır. Bunların karşılanması hem aile ve yakınlarla, hem aynı cinsiyetten, hem de karşı cinsiyetten arkadaşlarla gerçekleştirilir. Herkese karşı duyulan sevginin niteliği farklı olduğu için, karşı cinsiyetten arkadaş da gereklidir. Gençlik yıllarında bu gereksinme daha da belirginleşir. Bu yaşlarda insanlar çabuk karar verebildiği, ilişkilerden çabuk bıkabildiği, maymun iştahlı olduğu, insanları tanımada yeterince deneyim sahibi olmadığı için sık sık düş kırıklığına uğrayabilmektedir. Düş kırıklığı yaşamamak için karşınızdakine hemen bağlanmamak, olumlu veya olumsuz anlamda hemen karar vermemek, karşınızdaki kişiyi yeterince tanımak için kendinize ve ona zaman tanımak yararlıdır. Öte yandan bağlanma sorunlarınızın olup olmadığı, anne-çocuk ilişkinizin değerlendirilmesi de yararlı olur. SORU Yapı olarak çok aceleci bir insanım. Her işi bir an önce yapıp bitirmek isteyen bir yapıya sahibim bunun farkındayım. Ne kadar dikkat etsem de tam başaramıyorum. Bu durumdan, tüm aile fertleri şikayetçi. Her zaman, iki üç işi birden yapmaya çalışıyorum. Bu durum beni de çok yoruyor. CEVAP Belirttiğiniz özellikler genel olarak obsesif kişilik özellikleridir. Bunlar aşırıya kaçmadıkça, iyi özelliklerdir. Bu özellikler sürekliyse, şiddeti çoksa, sizin ve çevrenizin yakınmasına neden oluyorsa, rol ve sorumluluklarınızı/işlevlerinizi yerine getirmenizi engelliyorsa, artık kişilik özelliklerinin ötesinde bir psikiyatrik bozukluk olarak değerlendirilir. Siz ve çevreniz bunlardan yakındığınız için diğer özelliklerin de olduğunu varsayabiliriz. Bunun sizi ve çevrenizi rahatsız etmeyecek düzeye getirilmesi için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

MUTSUZ OLUNCA BAŞKA ARAYIŞLARA GİRİYORUM

EŞİM İNTİHAR ETTİ

KARDEŞLERİM BANA KÖTÜ DAVRANIYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.