Eşim çok sinirli ve içine kapanık

"9 yıllık evliyim. Eşim çok sinirli, ayrıca çok içine kapanık. Hiçbir konuda fikrini öğrenemiyorum. Baskıcı ve kuralcı bir ailede büyümüş. Çocuğumuza da sürekli bağırıyor."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Kendimi yeterince ifade edemiyorum. İşlerim kötüye gitmeye başladıktan sonra bir şeyi hafızama yerleştiremiyorum. İyi de söyleseler kötü de söyleseler tersime gidiyor. CEVAP Yaşamımızda insan ilişkilerinde, aile yaşamında, iş yaşamında bazı dengeler vardır. Bu dengelerden biri bozulduğunda (sizin iş yaşamındaki dengeniz bozulmuş durumda), diğer denge durumları, duygularımız, düşüncelerimiz ve davranışlarımız da bundan etkilenir. Her zamanki iyilik durumumuz, insan ilişkilerimiz bozulabilir. Duygusal ve düşünsel olarak olarak en çok huzursuzluk, hırçınlık, sabırsızlık, umutsuzluk; düşünsel olarak karamsarlık, kötümserlik, çaresizlik; dikkat dağınıklığı ve buna bağlı olarak unutkanlık görülebilir. Böyle durumlarda insanlar düşüncelerini toplamakta ve bunları uygun biçimde anlatmakta güçlük yaşayabilir. Temel çözüm işlerinizin düzelmesidir, fakat bu durum uzun sürerse, bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU Çok duygusalım, her şeyden etkileniyorum, her şeyi kafaya takıyorum, çok üzülüyorum, her şeyi kendi üzerime alınıyorum. CEVAP Alınganlık, duygusallık, kolay etkilenme gibi özellikler kişilik yapısıyla ilgilidir. Bu özellikler insanın kendi içinde ve insan ilişkilerinde bazı sorunlara yol açabilir. Benzer biçimde takıntılar da günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Bu belirtilerinizin şiddetinin, süresinin ve sizi ne kadar olumsuz etkilediğinin bilinmesi, hangi yaklaşımın ve ne tür bir terapinin gerektiği (veya gerekmediği) konusunda yol gösterici olur. Bunları netleştirmek için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU 9 yıllık evliyim. Eşim çok sinirli, ayrıca çok içine kapanık. Hiçbir konuda fikrini öğrenemiyorum. Baskıcı ve kuralcı bir ailede büyümüş. Çocuğumuza da sürekli bağırıyor. CEVAP Evlilikler tam olmasa da, kısmen insanların anne-babalarının evliliklerine benzer. Bunda insanların anne-babalarının evliliklerinin nasıl yürüdüğünü görmelerinin, anne-babaların çocuk yetiştirme biçiminin, insanların kişilik yapılarının rolü vardır. Eşinizin tutum ve davranışları da büyük oranda yetişme biçimine ve kişilik yapısına bağlı olabilir. Bu tür tutum ve davranışların sizde ve çocuğunuzda yarattığı olumsuzlukları uygun bir dille anlatabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik olmazsa, bir psikiyatriste götürebilir veya daha kolay gidebilir düşüncesiyle birlikte bir evlillik terapistine başvurabilirsiniz.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

EŞİM ÇOK SİNİRLİ VE İÇİNE KAPANIK

SÜREKLİ EVHAMLIYIM

KIZIM KENDİNE KENDİNE KONUŞUYOR

EŞİMLE ARAMDA 21 YAŞ VAR

AŞIRI SİNİRLENDİĞİMDE KEKEME OLUYORUM

KARIMA KARŞI HİÇ SEVGİM YOK

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.