Eşim tarafından her şeyin sorumlusu tutuluyorum

Eşim tarafından her şeyin sorumlusu tutuluyorum. Ailemin tek çocuğuyum. Onların bakımını da üstlendim.

SORU Bir kızım var. 12 yaşında o da bana karşı sorun gösterdiği şeyleri babasıyla yaşamıyor. Ben kimse üzülmesin tartışma çıkmasın istiyorum. ama bu artık çok ilerledi. Şimdi strese bağlı inanılmaz mide ağrıları çekiyorum. Kendimi çok yalnız hissediyorum.

CEVAP Aile içinde dengeyi sağlamak ve sürdürmek her zaman kolay olmayabilir. Bu kısa bilgilerden sizin özverili, duygu ve düşüncelerini içine atan bir kişi olduğunuzu tahmin ediyorum. İnsanların duygu ve düşüncelerini sözel olarak dışa vurmaları önemli ve gereklidir. Aksi halde, karşısındaki her şeyin normal olduğunu kabul eder. İçe atılanlar bir süre sonra birikir ve belirttiğiniz gibi, bedenimizin herhangi bir organında sorunların çıkmasına neden olur. Yapmanızın uygun olacağı iki şeyden biri, kişilik özelliklerinizin ve stresle baş etmenizin gözden geçirilerek gerekli girişimlerin yapılması için bir psikiyatriste başvurmanız; diğeri, eşinizle birlikte bir evlilikterapistine başvurmanızdır.

SORU Ben yakın bir zaman içinde önce babamı daha sonra annemi kaybettim. Kendimi bir türlü toparlayamıyorum, çalışıyorum ve işimde çok verimsizim geceleri uyuyamıyorum uyursam da sabah uyanamıyorum. Babam çok ani öldü ben gördüğümde çok iyiydi sabah öldüğünü öğrendim, babamın ölümü annemin hastalığının hızlanmasına neden oldu annem kanserdi ve 3 ay içinde annemi çok acı kaybettik. 5 kardeşim var ama kendimi kimsesiz hissediyorum.

CEVAP Ölüm insanların en çaresiz kaldığı durumların başında gelir. Anne-baba kaybı da en çok stres yaratan durumlardandır. Bu konuda çok şey söylenmiştir, fakat ani ölümleri kabullenmek, onlara alışmak daha da zordur. Ölümün ardından bir yas süreci yaşamak insani bir durumdur. Bunun süresi toplumların kültürlerine göre değişir. Sizin de yas tutmanız doğaldır, önemli olan bunun uzun sürmemesidir. Yas tepkisinin belirtileri depresyon belirtilerine benzer. Yavaş yavaş yeni duruma uyum sağlamaya çalışmanız, günlük yaşamdan kopmamanız gerekir. Bu belirtileriniz size göre uzun sürer ve günlük yaşam etkinliklerinizi bozmayı sürdürürse, bir psikiyatristten yardım almanız uygun olur.

SORU Bir işe veya bir soruya odaklanamıyorum acaba neden.

CEVAP Bir konuya veya işe odaklanamamanın/yoğunlaşamamanın nedenleri günlük yaşamdaki bazı geçici durumlardan psikiyatrik bozukluklara kadar geniş bir çerçevede ele alınabilir. Günlük yaşamla ilgili olarak aşırı yorgunluk, yaşanan bir durumla ilgili olarak zihnin çok meşgul olması, yoğun stres, uykusuzluk, beslenme bozuklukları, işi sevmeme, o konuya ilgisizlik sayılabilir. Psikiyatrik bozukluklar arasında obsesif kompulsif bozukluk, genelleşmiş anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, şizofreni, mani, demans (bunama), madde bağımlılığı önemlidir. Psikiyatrik bozukluklar dışında hipotiroidi gibi hastalıklarda da odaklanma güçlüğü yaşanabilir. Durumunuzu gözden geçirerek gerekirse, durumunuzla

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

 

EŞİM HER ŞEYDEN BENİ SORUMLU TUTUYOR

HER ŞEYİMİ KAYBEDECEK KORKUSU YAŞIYORUM

EŞİM SÜREKLİ KÜFÜR EDİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:19 Haziran 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.