Sürekli panik halindeyim

"Korkularım var. Sürekli panik halindeyim. Kendimi ifade edemiyorum. Düşüncelerimi karşıdaki kişiye haklı olsam da anlatamıyorum. Sürekli sinirleniyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Korkularım var. Sürekli panik halindeyim. Kendimi ifade edemiyorum. Düşüncelerimi karşıdaki kişiye haklı olsam da anlatamıyorum. Sürekli sinirleniyorum. CEVAP Belirttiğiniz yakınmalarınızın tek bir bozuklukla ilgili olduğunu söylemek, tanı açısından güçtür. Genel olarak anksiyete bozukluklarının belirtileri olduğunu söyleyebiliriz. Sizde hangi anksiyete bozukluğunun olabileceği ve nasıl tedavi edilebileceği konusunda daha kesin bir şey söyleyebilmek için bazı özelliklerinizin bilinmesi gerekir: Korkularınızın ne olduğu, ne zaman başladığı, konuşacağınızda neler hissettiğiniz, kişilik özellikleriniz, yaşamınızdaki olaylar gibi. Bunun için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU 5-6 yıldır gözümde tike benzer bir durum var. Sol gözümü kısma ihtiyacı hissediyorum, kendimi zorluyorum kısmamak için ama yine de yapıyorum. CEVAP Yazdığınız gibi, bir tik olabilir. Fakat kırma kusurunda da gözler kısılarak bakıldığı için, bunun ekarte edilmesi gerekir. Göz muayenesi normal olarak değerlendirilirse, bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU Bende OKB rahatsızlığı var. Hap kullanıyorum. Askerdeyim ve aşırı derecede kendimi dinlemek zorunda kalıyorum İstemeden takıntılarım var. Hiçbir şeye kendimi veremiyorum sürekli düşünüyorum. Bir senedir tedavi görüyorum. CEVAP OKB tanısı konmuş ve ilaç tedavisine de başlanmış; fakat yarar sağlamamış görünüyor. OKB tedavisinde ilaç tedavisi bilişsel-davranışçı tedaviyle birlikte uygulanırsa, daha iyi sonuç alınmaktadır. İlaç konusunda da kullanılan ilacın size uygun olup olmadığı, dozunun yeterli olup olmadığı önemlidir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

SÜREKLİ PANİK HALİNDEYİM

İNSANLARDAN KAÇIYORUM, SÜREKLİ YALNIZ KALMAK İSTİYORUM

KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM

ERKEK ARKADAŞIMIN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...5. BÖLÜM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ağustos 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.