Dünyam kararmış gibi hissediyorum

"Bazen dünyam kararmış gibi oluyorum. Herşey yalanmış gibi umutsuzluğa kapılıyorum.dünyanın en mutsuz insanı ben miyim diyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Bazı zamanlar sebepsiz yere sinirleniyorum ve ağlıyorum. CEVAP Gerek duygusal durumumuzdaki, gerekse davranışlarımızdaki herhangi bir değişikliğin mutlaka bir nedeni vardır. Bu nedeni o anda bilemeyebiliriz, fakat bu nedensiz olduğu anlamına gelmez. Nedensiz gibi görünen sinirlenme ve ağlama kimi zaman çaresizlikten olabilir, kimi zaman yaşanan önceki sıkıntılı olayların etkisine bağlı olabilir. Son zamanlarda yaşanan ruhsal ve toplumsal stresli olaylar gözden geçirilip kişilik özellikleri de dikkate alındığında, bu belirtiler açıklığa kavuşturulabilir. SORU 19 yaşında yeğenim var. Çok sinirli, fevri hareket ediyor. Annesine karşı çok takıntılı annesinin yemek yiyişine, konuşmasına, gülmesine akla gelen herşeyine bağırıp çağırıyor. Tabağını alıp durup dururken sofradan kalkıyor. Ablam ise son derece şefkatli sebep bulamıyoruz kendisiyle de barışık değil yaz günü bile kalın giysiler giyiyor. CEVAP Gençlik çağı, kendi özelliklerinden dolayı fırtınalı bir dönem olmasının yanı sıra, birçok psikiyatrik bozukluğun başladığı bir dönemdir. Gençlerdeki duygu ve davranış değişikliklerinin mutlaka araştırılması, bu  değişikliklerin gençlik döneminin özelliklerine mi, bir bozukluğa mı bağlı olduğu netleştirilmelidir. Nedeni ne olursa olsun, burada belirtilen davranışlar hem genci, hem de ailesini olumsuz etkilediği için mutlaka bir psikiyatriste başvurulmalıdır. SORU Bazen dünyam karamış gibi oluyorum. Herşey yalanmış gibi umutsuzluğa kapılıyorum.dünyanın en mutsuz insanı ben miyim diyorum. CEVAP Zaman zaman bir olumsuzluk yaşadığımızda, bunu genelleştirme eğilimi vardır. BU karamsar bakış açısının tersine, bazı insanlar bunun geçici ve anlık bir olumsuzluk olduğunu düşünebilir. Burada belirtilen belirtilerin hangi durumlarda ortaya çıktığının, durumla uyumlu olup olmadığının, ne kadar sürdüğünün, işlevselliği ne kadar etkilediğinin bilinmesi önemlidir. Kişilik yapısının da düşünme ve davranma biçimimize etkisi vardır. Bunlar gözden geçirildikten sonra, durumlu uyumlu olmayan tepkiler olduğuna, uzun sürdüğüne, işlevselliği bozduğuna karar verilirse, bir psikiyatriste başvurmak uygun olur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

BAZEN DÜNYAM KARARMIŞ GİBİ OLUYORUM

EŞİM ÇOK SİNİRLİ VE İÇİNE KAPANIK

SÜREKLİ EVHAMLIYIM

KIZIM KENDİNE KENDİNE KONUŞUYOR

EŞİMLE ARAMDA 21 YAŞ VAR

AŞIRI SİNİRLENDİĞİMDE KEKEME OLUYORUM

KARIMA KARŞI HİÇ SEVGİM YOK

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.