Her şeyi unutur oldum

"Her şeyi unutur oldum. Zaman zaman pek çok şeyi hatırlamıyorum.uykusuzluk çekiyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Dedem 4 yıldır Alzheimer Hastası. Son dönemde halüsinasyonları çok arttı. Bazen televizyondaki kahramanların gerçek olduğunu düşünüyor, bazen kendi kahramanlarını yaratıyor. CEVAP Alzheimer hastalığında genel olarak zihinsel yetilerde bozulma görülür; bunlar yönelim, dikkat, duygulanım, düşünce, algı, bellek, yargılama bozuklukları olabilir. Bunlara ek olarak uyku-uyanıklık döngüsü, iştah, cinsel işlev ve davranış bozuklukları da vardır. Halüsinasyon (varsanı) bir algı bozukluğu ve olmayan nesnelerin algılanmasını anlatır. Burada belirtilen durum daha çok düşünce bozukluğu gibi görünüyor. Bu belirtiler düşük doz antipsikotiklerle yatıştırılabilir, yaşlılarda ilacı dikkatli kullanmak gerekir. SORU Babam 19/02/2001 de Anevizma sonucu ameliyat oldu sonrası 60 gün yoğun bakım toplam 100 gün. Hastane sonrası 1,5 yıl yemedi içmedi konuşmadı kıpırdamadı. (anevizma+3 defa şant toplam 4 ameliyat) hareketlendi yürüdü. Yemek yiyor konuşuyor ama günümüzü yaşamıyor yeni hiçbir şeyi almıyor. Zaman kavramı yok. CEVAP Bu tür ameliyatlardan sonra zihinsel yetilerde kalıcı bozulmalar görülebilir. Yeni bilgi öğrenemez ve yeni bilgileri depolayamaz. Zamanı, yeri, kişiyi tanımada bozukluk olabilir. Böyle kişilerle sürekli ve yakından ilgilenmek, gerkeirse her seferinde yeni baştan açıklama yapmak, sabırlı ve sakin olmak gerekir. SORU Her şeyi unutur oldum. Zaman zaman pek çok şeyi hatırlamıyorum. Uykusuzluk çekiyorum. CEVAP Unutkanlık, uykusuzluk gibi belirtiler birçok psikiyatrik bozuklukta ve bedensel hastalıkta görülebilir. Tek başına bir veya iki belirti bilimsel yönden çok anlam taşımayabilir. Bu nedenle ayrıntılı bir muayene ile durum anlaşılmaya çalışılır. Unutkanlık vitamin eksikliğine, hipotiroidizme, bunamaya ve bazı nörolojik hastalıklara, depresyona, zihni sürekli meşgul eden takıntılara, madde bağımlılığına bazı ilaçlara… bağlı olabilir. Uykusuzluk takıntılara, depresyona, deliryum veya bunamaya, aşırı strese… bağlı olabilir. Bu ve benzeri etkenlerin araştırılması, bunların neye bağlı oladuğunu ortaya çıkaracak ve bir tedavi planı yapılacaktır.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

HER ŞEYİ UNUTUR OLDUM

KIZIMLA İLETİŞİM KURAMIYORUM

EVLİ BİR ADAMLA BERABERİM

EŞİM BENİ ALDATIYOR

YAŞÇA BÜYÜK BİRİNE AŞIK OLDUM

SİNİRLERİME HAKİM OLAMIYORUM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.