Sürekli saçlarımı yoluyorum

"Yaklaşık 10 yıldır devam eden saç yolma rahatsızlığım var"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Hocam benim 11 yaşında bir oğlum var. Bir şey yaptığında hep özür diliyor ve her seferinde affettin mi diye soruyor. Arkasından da günah olmaz değil mi anne diyor. Bu kelimeleri çok sık tekrarlıyor ne yapabiliriz, nasıl davranabiliriz CEVAP İlk bakışta özür dilemek, affedilip affedilmediğini sormak güzel özellikler olarak düşünülebilir. Ne var ki, bunların arkasından günah olmayacağının güvencesini almaya çalışmak ve tüm bunları çok sık tekrarlamak normal değildir. Oğlunuzun bu belirtileri kendisini ve sizleri de rahatsız ettiği için bir bozukluk olarak düşünülmelidir. Bir süre sonra insan ilişkileri ve okul başarısı da olumsuz etkilenecektir. Bu belirtiler obsesif kompulsif bozukluğun belirtileridir. Bu durum çok değişik nedenlere bağlı olmakla birlikte, oğlunuzun arkadaşları ve öğretmenlerinden bilgi almanız, konuştukları konuları (yapılan telkinleri) öğrenmeniz yararlı olur. Bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmanız uygun ve gereklidir. SORU Çok sık baş ağrısı yaşıyorum kulak çınlaması ve uğultu oluyor. Ciddi bir problem olabilir mi? CEVAP Yazdığınız belirtiler çeşitli hastalıklarda görülebilir. Baş ağrısının başınızın neresinde olduğu, özelliği (zonklayıcı, batıcı gibi), ne zamanlar olduğu, ne kadar sürdüğü gibi bilgiler önemlidir. Aynı durum kulak çınlaması ve uğultu için de geçerlidir. Bunların nedeninin bulunması için nöroloji bölümüne başvurmanız uygun olur; gerekirse kulak burun boğaz ve psikiyatri bölümlerince de muayene yapılmalıdır. SORU Yaklaşık 10 yıldır devam eden saç yolma rahatsızlığım var. Doktora gittim bana 1-2 ilaç verdi 1 yıla yakın kullandım ancak tedavi olmadı. Bu hastalık beni çok rahatsız ediyor. Kitap okurken televizyon izlerken, sohbet ederken sürekli elim kafamda kendime hakim olamıyorum. Nette araştırdım trikotollomani diyorlar. Pek çok kişi muzdarip ama tedavisine rastlamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. CEVAP Durumunuzun uyduğu tanıyı araştırıp bulmuşsunuz, bu nedenle ben de o ismi kullanacağım. Trikotillomani, istem dışı ve çoğu kez farkında olmadan yapılan saç (kaş, kirpik de) yolma davranışını gösterir. Toplumda %1'e yakın oranda görülür. Genellikle ergenlik döneminde başlar ve kronik gidişli bir bozukluktur. Görülmesinde kişilik bozuklukları, diğer psikiyatrik bozukluklar önemli olabilir. Tedavisinde ilaçlar ve psikoterapi teknikleri birlikte kullanıldığında yarar sağlanmaktadır. Bunun için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

SAÇLARIMI YOLUYORUM

BEŞ YAŞINDAKİ OĞLUM BENİMLE YATIYOR

EŞİME KARŞI UTANÇ DUYUYORUM

EŞİM ÇOK UNUTKAN VE DALGIN

ÇOK ÇABUK SİNİRLENİYORUM

EVLİ BİRİ ADAMA AŞIK OLDUM

MUTSUZ OLUNCA BAŞKA ARAYIŞLARA GİRİYORUM

EŞİM İNTİHAR ETTİ

KARDEŞLERİM BANA KÖTÜ DAVRANIYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.