Ağız kokusu

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusunun nedenleri nelerdir? Ağız kokusunu yok etmek için neler yapmak gerekir?

Ağız kokusunun nedenleri

Tıbbi ismi halitosis olan ağız kokusuna genellikle yetersiz ağız bakım alışkanlıkları, ağız içinde oluşan enfeksiyonlar, sigara ve alkol kullanımı gibi sağlıksız alışkanlıklar ve yediğiniz yiyecekler neden olur. Diğer olası nedenler arasında ağız kuruluğu; solunum yolu enfeksiyonları; diyabet, böbrek, karaciğer ve akciğer hastalıkları gibi sistemik hastalıklar ve reflü gibi sindirim sistemi hastalıkları yer alır.

Ağız Kokusu Terapisi Haberleri

Altta yatan sebebe dayalı olarak ağzın kötü kokmasına neden olan faktörler değişiklik gösterebilir. Çok az ya da neredeyse hiç ağızları kokmasa da bazı insanlar nefeslerinin nasıl koktuğu konusunda fazla endişelidir. Bazıları ise ağızları kötü kokmasına rağmen bunun farkında değildir. Altta yatan nedenler, plak nedeniyle ağız hijyeninin yetersiz kalması, yiyecek artıkları ya da diş eti iltihabı olabilir. Nefesinizin nasıl koktuğunu anlamak kolay değildir. Ağız kokusunu test etmenin yöntemlerinden biri, ağzınızı ve burnunuzu elinizle kapayarak avucunuzun içine nefesinizi üflemek ve sonrasında da koklamaktır. Diğer bir yöntem ise samimi olduğunuz bir tanıdığınıza nefesinizin kokup kokmadığını doğrudan sormaktır. Ağzınızın kötü koktuğunu teyit etmek için bir diş hekimine de başvurabilir ve diş hekiminden bunu nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ağız kokusu çoğunlukla ağızda başlar ve birçok olası nedeni vardır. Bu nedenler arasında yediğiniz bazı yiyecekler (özellikle soğan ve sarımsak vb), alkol ve sigara, yetersiz ağız hjiyeni, diş eti hastalığı, diyabet, ağız kuruluğu, sinüslerde ya da boğazda enfeksiyon, akciğer enfeksiyonu, böbrek/karaciğer yetmezliği ve sindirim sistemi sorunlarına neden olabiliyor.


© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.