Kıskançlık

Kıskançlık

Kıskançlık karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur. Kıskançlık nasıl geçer? Kıskanç insanlara nasıl yaklaşmalı? Kıskançlık neden oluşur? Kıskançlığın bir tedavisi var mı?

Kıskançlık; şüphe, kurgu yada mevcut bir rekabetin farkında olmaktan doğan bir ruh halidir. Kıskançlığı tetikleyen şey kişinin kimliği, onun benlik algısıyla bağlantılıdır. Kıskançlığın kökleri kişinin kendisini güçlü, bağımsız ve arzulanır hissettirecek sevgi ve erotizm dolu tepkilerden yoksun kaldığı çocukluk ya da ilk gençlik çağına kadar uzanır. O halde kıskançlık, kişinin çaresiz ve küçük düşmüş hissettiği bir döneme verdiği gecikmeli bir tepki olarak da görülebilir.

Kıskançlık neden kaynaklanır

Evlilik ilişkisinde kıskançlık konusunda ise sorun yaratan mesele duygusunun kendisi değil kişinin bu duyguya nasıl tepki verdiği ve duygusunu nasıl yönettiğidir.
Kıskançlık sevgi , güven, fedakarlık, bağlılık gibi eşler arası iletişimi en çok etkileyen duygulardan birisidir. Hem kıskanan eşi hem de kıskanılan eşi olumsuz şekilde etkiler ama en çokta kıskanılan eşi etkiler. Kıskançlık evlilik ilişkisini hiç farkına varmadan yavaş yavaş zehirler. Bu nedenle evlilik ilişkisinde kıskançlık ciddiye alınmalı ve duygu akıllıca yönetilmelidir.

Kıskançlığın önemli nedenlerinden biri de kişinin eşinin sadakatsizlik yapabileceğini ve onu kaybedebileceğini sürekli düşünmesidir. Bir diğer önemli sebep de eşin sürekli meşguliyetinden kaynaklanabilir çok yoğun çalışma hayatının olması, eşlerden birinin kendi arkadaşı ile fazlaca meşgul olması ya da bir eşin sürekli şekilde çocuklara yönelmesi yahut ta eşlerden birinin kendi ailesine fazlaca düşkün olup evlilikten sonra da aynı şeyi sürdürmesi gibi nedenler de kıskançlık duygusunu besler.
Kıskanma ya da kıskançlık duygularının en çok yaşanabildiği durumlara örnekler...

KISKANÇLIK SEBEBLERİ

- Sevilen birisinin bir başkasını daha fazla sevebileceğini düşünme
– Birisinin sahip olduğu bir şeye sahip olma isteği
– Başkasının maddi ya da manevi olarak daha üstün konumda olduğuna katlanamama
– Başkalarından maddi ve manevi olarak daha üstün durumda olma isteği
– Anne ve/veya babasının kendisini diğer kardeşlerden daha çok ya da daha farklı sevmesi isteği

Bazen kıskançlık bir ruhsal sorun haline gelebilmektedir. Kıskançlık kişinin günlük yaşamını etkileyecek şekilde sıkıntı oluşturuyorsa, yersiz şüphe ve alınganlıklara yol açıyorsa, kıskandığı kişiyi kontrol etmek için aşırı çaba harcanmasına neden oluyorsa ve diğer insanların yaşam alanlarını kısıtlamaya vardırıyorsa yaşanan durum ruhsal bir sorun olabileceği mutlaka dikkate alınmalıdır. Kıskançlığın en çok görüldüğü ruhsal sorunlar arasında paranoid kişilik ve paranoid bozukluk bulunmaktadır.

 


© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.