Online Terapi

Online Terapi
17.04.2020
Online Terapi Nedir? Online Terapi Nasıl Yapılır? Online Terapi Faydaları Ve Avantajları Nelerdir? Online Terapi Kimler İçin Uygun? Online Psikolojik Destek Nasıl Gerçekleştirilir? Online Terapi Yasal Mıdır? Kimler Online Terapi Hizmeti Almalı? Online Terapi Hangi Platformlarda Var? Online Terapi

Online Terapi

Dijital dünyada yeni çıkan, hayatımızı kolaylaştıran her tür uygulama ve gelişmeye açık olduğumuz gibi sevinçle karşıladığımız da söylenebilir. Bunlardan biri de ‘Online Terapi’.

Konunun uzmanı profesyonellerce verilen psikolojik destek olarak adlandırabileceğimiz terapi hizmetinin internet üzerinden size ulaştırılması, Online terapi nedir sorusunun cevabıdır. Bunun için internete bağlı bir telefon ya da bilgisayarınızın olması yeterli. 

Günümüzde giderek yaygınlaşan online terapi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti veren merkezlerde terapileri yapılan depresyon, fobiler, yeme bozuklukları, panik ve anksiyete bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, stres ve stresle başa çıkma yöntemleri, öfke kontrolü, uyku bozuklukları, okul problemleri, kaygı bozuklukları, madde bağımlılıkları, iletişim sorunları, davranış problemleri gibi hemen her konuda terapi hizmeti veriyor.

Online terapi hakkında bilinmeyen ancak fazlası ile merak edilen birçok soru söz konusudur. Online terapinin ne olduğu, nasıl uygulandığı, kimler tarafından verildiği, kimlerin yararlanmasına izin verdiği ve dahası, söz konusu sorulardan yalnızca bazılarıdır. O halde öncelikle online terapinin ne olduğuna değinmek ve bu konudaki belirsizlikleri netleştirmek gerekecek. Online terapiyle ilgili özellikle yaşadığı yerlerde psikologlarla görüşme fırsatı olmayanların yahut psikologlarla görüşme fırsatı olsa da bu duruma cesareti olmayanların elde ettiği büyük kolaylıklardan biridir denilebilir. Terapistlerin online sistem üzerinden verdiği danışmanlık sistemi olan online terapi oldukça pratik bir yöntemdir. Birtakım sebeplerden ötürü ruhsal çöküntü içinde olan ancak bu durumu etrafındaki kişilerle paylaşmak istemeyenler online terapi ile alanında uzman kişilerden destek alma fırsatını yakalayabileceklerdir.

Online terapi nedir?

Online terapi bağlanması uygulanması çok kolay, ulaşamayan danışanlarımızın istedikleri zaman istedikleri ortamda çok daha rahat çok daha geniş şekilde yapılmasına olanak sağlayan bir yöntemdir.

Online terapide çok uzak mesafelerde yaşayan danışanlar, yurtdışından bağlanan danışanlar, Üniversite öğrencileri, evlilik terapisi, ilişki terapisi olarak yer alan danışanlara hizmet verilir.

Koronavirüs nedeniyle sağlık yetkilisine ulaşamayan, dışarı çıkamayan danışanlar, ağır bir depresyon geçiren, kalabalık ortamlara girmek vs gibi alanlarda fobisi olan danışanlar için Online terapi ideal bir çözümdür.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi hastanelerde yoğun ve etkili şekilde devam etmektedir. Online tedavi için hastanenin teknik alt yapısının ve teknik ekibinin kuvvetli çok önemlidir.  

Sıkıntılı bazı dönemlerden geçiyoruz. Dolayısıyla hem sizlerin hem de bizlerin sağlığı için evden çıkmamak oldukça önemli bu yüzden bizlerde bu süreçte aksaklık yaşanmaması adına online terapi çok etkili bir yöntemdir.

Laptopunuz kameranız bilgisayarınız olduğu sürece internetten her türlü desteği online terapi ile alabilirsiniz.

Online terapi normal terapi süresi gibi işlemektedir.

Online Terapi Kimler İçin Uygun?

Online terapide psikolojik destek anlamında aklınıza gelebilecek her konuda

- Depresyon
- OKB  obsesyon
- Takıntılı düşünceler
- duygu durum bozuklukları
- Fobiler
- Cinsel işlev bozuklukları
-  Bağımlılık
- Madde Bağımlılığı
- Sigara Bağımlılığı
-  ilişki sorunlarında (eş, çocuk anne–baba , arkadaş)
- Özgüven eksikliği
-  kendini ifade edememe
- Kendine zarar verebilme
- İntihar Düşüncesi
- İlişkileri sonlandırmama sorunları olan danışanlarımız için güzel ve etkili bir yöntem

Online Psikolojik Destek Nasıl Gerçekleştirilir?

Online terapi tedavinin aksamaması için internet üzerinden tablet, laptop, bilgisayar, telefon üzerinden yapılabilmektedi.  

Online Terapi Faydaları Ve Avantajları Nelerdir?

Online Terapinin Avantajları

Online terapi Kronik hastalık ya da fiziksel engellilik gibi durumlarda da online psikologlar başvurulacak tek seçenek olabilmektedir. Kişi evden çıkamayacak durumda ya da çıkmayı tercih etmediği bir durumda olabilir.

Şehir dışında ya da yurt dışında yaşayan kişiler yaşadıkları bölgede çalışmak istedikleri alanda uzmanlaşmış olan ya da ana dilde terapi hizmeti veren psikolog bulmakta zorlanabilmektedirler.

Psikoterapi desteği alınmak istenen terapist bazen kişinin yaşadığı bölgede olmayabilir. Destek alınmak istenen uzmanın fiziksel olarak ulaşılamayacak durumda olması sebebiyle destek almamak ya da tercih edilmeyen bir uzmandan destek almak yerine kişinin online destek veren bir uzmandan yardım alabilmesi online psikoterapi yoluyla mümkün olabilmektedir.

Fiziksel ulaşım kısıtlılıklarından dolayı evden psikolojik destek alınması terapi sürecini mümkün kılabilmektedir.

Kimler Online Terapi Hizmeti  Almalı?

Terapilerinizi , tedavilerinizi yarıda bırakmamanızı terapilerini psikolojik muayenenlerinizi online şekilde evinizden “evde kal” sloganını destekleyerek katılım sağlayabilirsiniz. Bu süreçte özellikle ilaç kullanan danışanların, pskiterapi sürecine ihtiyaç duyan ve bu süreçle beraber aslında kaygıyla mücadeleyi daha kolaylaştıracak online terapilerle.

TERAPİSTLERİN GÖZÜNDEN ONLİNE TERAPİ NEDİR

Bazı terapistler son derece olumlu yaklaşırken bazıları da mesafeli ve şüpheli yaklaşıyor. Yüz yüze yapılacak bir terapinin yerini tutmayacağını, yetersiz kalacağını söyleyen terapistler olduğu gibi günümüz şartlarının hepimizi getirdiği bu durumun avantajlarını kullanarak sistemi geliştirmenin en doğru şey olacağını savunan terapistler de var.   

TERAPİ ALMAK İSTEYENLER AÇISINDAN ONLİNE TERAPİ NEDİR

İster rahatlık açısından bakın ister imkansızlıklar içinde ulaşılabilir bir yol olarak, online terapi pek çok insan için bir umut olarak görünüyor. Yurt dışında yaşayan veya büyük şehirlerden uzak yaşayan, istediği terapiste ulaşamayan ya da mahremiyeti sebebiyle bir terapistin kapısından geçmekten imtina eden insanlar için de online terapi, son derece avantajlı.

Günlük hayatın koşuşturmasında vakit bulamayan, zaman ve yol problemi kendisini terapiden vazgeçiren insanlar için de ideal görünüyor. Fiziksel ya da ruhsal problemleri sebebiyle evinden çıkamayan, ailesinden gizli danışmak zorunda kalan insanlar için de bazen tek ve en kurtarıcı yol online terapi. 

Online terapi nedir, işleyişi nasıldır, ücretler nelerdir diye merak ediyorsanız daha ayrıntılı bilgi için sitemizde konuyla ilgili diğer yazılara da göz atabilirsiniz.


© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.