Eşimi çok seviyorum ama ailesi rahat bırakmıyor

Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldınız niye bize uğramıyorsunuz gibi. Bir dünya laflar ve nicesi suratlar

CEVAP Evlilik yaşamında ortaya çıkan sorunların önemli bir bölümü eşlerin aileleriyle ilgili olmaktadır. Daha çok da, ailelerin kendilerinde evliliğe müdahale etme haklarının olduğuna inanıp öyle davranmalarıyla ilgilidir. Bu konuda anne-babaların çocuklarına bağımlı olabilmeleri, onları ayrı bir birey olarak görmemeleri de önemlidir. Toplumumuzda aile bağları güçlüdür ve özellikle sosyal destek açısından yararlıdır. Fakat durum sosyal desteğin ötesinde, evliliklere karışmaya varmaktadır. Eşler olarak ailelere olabildiğince eşit uzaklıkta olmanız, mantıklı gerekçelerle isteklerine uymanızın mümkün olmadığını hissettirmeniz, ailelerle sosyal ilişkilerinizi kendinize göre dengelemeniz, ayrı bir aile-yuva kurduğunuzu hissettirmeniz zaman içinde sorununuzu çözebilir. Çözüm için eşinizle birlikte aynı biçimde davranmanız ve ailelere aynı düşünceleri yansıtmanız gerekir.

SORU

Kendimi çok mutsuz hissediyorum, hiçbir şeyin anlamı yok bana göre özellikler şu aralar. Kendimi sosyal hayattan da tamamen soyutlamış vaziyetteyim.

CEVAP Kimi zaman yaşanan olaylar, kimi zaman beynimizdeki bazı değişiklikler bu tür tepkilere neden olabilir. Durumunuzun rahatsız edici yönünün yanı sıra, süresi de önemlidir. Bu belirtiler depresyonda görülür ve tedavi edilmezse, işlevlerinizi yerine getirmenizi engeller. Önce bu belirtilerin 1-2 günlük geçici belirtiler olup olmadığı bilinmelidir. Sizin belirtilerinizin daha uzun süreli olduğunu tahmin ediyorum. Duygusal ve davranışsal değişikliklerinizin düzeltilmesi için bir psikiyatristle görüşmeniz, birlikte tedavinizi planlayarak uygulamanız ve varsa sosyal sorunlarınızın çözümlenmesi uygun olur.

SORU Merhaba benim eşimde korku çok yoğun olarak bulunuyor. Korku filmi izledikten sonra o karakterlerin odalardan çıkacağına inanıyor ne yapmam lazım.

CEVAP Bazı nesnelerden ve durumlardan korkma daha çok yetiştirilme biçimimizle, küçükken anne-babalarımızın eğitim veya disiplin aracı olarak korkutmayı kullanmaları ile ilgilidir. Korku filmlerinin amacı yapay bir ortamda korkutmaktır, fakat film bittikten sonra kişinin gerçek dünyaya dönmesi beklenir. Erişkin bir kişi filmde olanla, gerçek dünyayı birbirinden ayırt etme yetisine sahiptir. Ayırt edemiyorsa, filmin bittiği, korkutucu varlıkların gerçekte olmadığı anlatılıp gerekirse, birlikte evdeki her odaya girerek o varlıkların olmadığı gösterilebilir. Başka tür korkular da varsa, tedavi için başvurulabilir. Yine çözüm bulunamazsa, belki en kestirme yol, eşinizin korku filmlerini izlememesidir.

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

EŞİMİ SEVİYORUM AMA AİLESİ RAHAT BIRAKMIYOR

MUTLU GİBİ GÖRÜLMEKTEN SIKILDIM

HAYATIMDA HİÇ SOĞAN YEMEDİM

EŞİM HER ŞEYDEN BENİ SORUMLU TUTUYOR

HER ŞEYİMİ KAYBEDECEK KORKUSU YAŞIYORUM

EŞİM SÜREKLİ KÜFÜR EDİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:22 Haziran 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.