Gündüz yaşadıklarımı gece rüyamda görüyorum

"Gündüz yaşadıklarımı gece bir başka şekilde rüyamda görüyorum sonra acaba hangi doğru hangisini yaşadım diye karıştırıyorum. Bir de felaket unutkanım arabamın üstünde anahtarı bile unutup eve gittigim oluyor."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU 7 aylık evliyim. Her şeyi kafamda büyütüyorum. Hamileyim ama kim ne derse sanki onu içimde yaşıyorum gibi oluyor ve o kadar değişiyorum ki bir zaman sonra gerçekmiş gibi şikayetlerim başlıyor. CEVAP Kısa sürede yaşanan evlilik ve hamilelik gibi önemli olaylar herkesi herhangi bir biçimde etkiler. Bunlarla sosyal, hormonal, duygusal birçok değişiklik yaşanır; uyum güçlüğü yaşanabilir. Kimi zaman, var olan hafif bir belirti daha belirgin ve rahatsız edici bir duruma gelebilir. Önceden küçük şeyleri büyütme gibi özelliğiniz varsa, bu durumlardan sonra o artmış olabilir veya değişikliklere bağlı olarak yeni ortaya çıkmış olabilir. Bu belirtiler çok rahatsız ediciyse, bir psikiyatriste başvurmanız ve tedavinizin ilaçsız planlanıp uygulanması uygun olur. SORU Sorumum geceleri uykum çok bölünüyor neredeyse 40 dakikada bir uyanıyorum. Bu da beni iş yerimde olumsuz etkiliyor. Çok sık uyandığımdan dolayı uykumu alamıyorum. Bu uyanmalarda tekrar uykuya dalmam 10 dakikayı buluyor. Her sabah uyandığımda bütün eklem yerlerimde ağrılar hissediyorum. CEVAP Uyku gerek zihinsel (beynin kendini düzenlemesi, ertesi günkü düşünce, dikkat ve konsantrasyon gibi konularda), gerekse bedensel dinlenme için gereklidir. Bu biçimdeki uyku bozukluğunun nedenlerini araştırmak için bedensel ve psikiyatrik yönden muayene yapılmalı, gerekirse uygun görülen tetkik sonuçları değerlendirilmelidir. Daha sonra gerekirse, bir uyku merkezinde tüm geceyi kapsayan uyku EEG’si çekilmelidir. SORU Gündüz yaşadıklarımı gece bir başka şekilde rüyamda görüyorum sonra acaba hangi doğru hangisini yaşadım diye karıştırıyorum. Bir de felaket unutkanım arabamın üstünde anahtarı bile unutup eve gittiğim oluyor. CEVAP Rüyalar genellikle sevdiğimiz, istediğimiz, nefret ettiğimiz, korktuğumuz şeyler gibi çok çeşitli içeriklere sahip olabilir. Kimi zaman gerçek yaşamda gerçekleştiremediklerimizi rüyalarımızda gerçekleşmiş olarak görebiliriz. Birbirine ters olaylar bir arada görülebilir. Tüm bunlar bizim beynimizin çalışmasıyla ve ruhsal durumumuzla yakından ilgilidir. Stresli olaylar, düş kırıklıkları, aşırı beklenti rüya içeriklerini etkileyebilir. Burada önemli olan, düşle gerçeği birbirinden ayırmaktır. Rüyadan uyanır uyanmaz bu durum yaşanıyor ve geçiyorsa, önemli değildir; fakat bu durum uzun sürüyorsa, mutlaka ele alınması gerekir. Unutkanlık da stresle, zihnin aşırı yorgunluğuyla, vitamin eksikliği gibi nedenlerle ilgili olabilir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

GÜNDÜZ YAŞADIKLARIMI GECE RÜYAMDA GÖRÜYORUM

CİNSEL İLİŞKİDEN ZEVK ALAMIYORUM

EŞİM AŞIRI TİTİZ

BAZEN DÜNYAM KARARMIŞ GİBİ OLUYORUM

EŞİM ÇOK SİNİRLİ VE İÇİNE KAPANIK

SÜREKLİ EVHAMLIYIM

KIZIM KENDİNE KENDİNE KONUŞUYOR

EŞİMLE ARAMDA 21 YAŞ VAR

AŞIRI SİNİRLENDİĞİMDE KEKEME OLUYORUM

KARIMA KARŞI HİÇ SEVGİM YOK

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Ekim 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.