İşkolik bir eşim var

"Eşimde bir şirkette çalışmakta işinde başarılı ama daha başarılı olmak için eşini çocuğunu evini ihmal etmekte. Bu da ailede huzursuzluğa yol açmakta."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

 SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

iskolik11SORU Oğlum 9 yaşında çok zeki bir çocuk.  Evde konuşmaları çok düzgün, ilk dönem karnesinde teşekkür getirdi. Öğretmeni beni çağırdı, çocuğunuz çok zeki ama içine kapanık. Kendini anlatamama sorunu var, bildiklerini ifade edemiyormuş. Bu da beni çok üzdü. Evde üç kardeşler, ablalarında böyle sorunları yok idi. Benim veya ailemin oğlum için neler yapmamız gerekiyor? CEVAP Bir çocuğun evde konuşması düzgün, okulda anlatımı yetersizse, bir konuşma sorunundan çok çekingenlik düşünülmelidir. Evde en küçük çocuk olduğu için daha çok ilgi gösteriliyor, her dediği yapılıyor, hep olumlu yönleri ön plana çıkarılabiliyor, korunup kollanıyor olabilir. Aile içinde konuşmasına ve anlatmasına daha çok fırsat vermek, gerçekçi olarak olumlu ve olumsuz yönlerini göstermek, bir yanlış yaptığında kınamamak veya alay etmemek, arkadaş ilişkilerini artıracak fırsatlar yaratmak, gerekirse kendisini sınıfta varsayarak anlatma egzersizleri yaptırmak, güven duygusunu artırmaya çalışmak yararlı olur. SORU Eşim bir şirkette çalışmakta. İşinde başarılı ama daha başarılı olmak için eşini, çocuğunu, evini ihmal etmekte. Bu da ailede huzursuzluğa yol açmakta.  Evliliğimizi zedelemekte. Ne yapmamız gerekir? CEVAP Herkesin kişilik yapısına göre yaşamda öncelik verdiği alanlar vardır. Kimi insan için başarılı olmak en önemli değerken, bir başkası için ailesi dışında başka bir şeyin fazla önemi yoktur, kimi insan kendisine yöneliktir ve kendisi dışında başka bir şeyin önemi yoktur. Buradaki erkek başarı odaklı biri gibi görünmektedir. Böyle bir kişinin diğer kişilik özelliklerini de dikkate alarak aile uyumunu bozan özelliklerin gözden geçirilmesi gerekir. Hem işini, hem de ailesini ihmal etmeyecek biçimde bir denge kurmaya inandırmak ve bunun için bir süre vermek uygun olur. Kendi başına bu dengeyi kuramazsa, bir ruh hekiminden yardım almalıdır. SORU Bir kaza geçirdim sağ ayağımdan.  Yaklaşık 1 sene yürüyemedim. Çok sinirli oldum, bazen hayattan bile zevk almıyorum.  TV’de şiddet görsem ayağım aklıma geliyor. Yüksekten çok korkuyorum, uykusuzluk problemim de var. CEVAP Kaza hem bir fiziksel, hem de bir ruhsal travmadır. Travmatik olayların etkisi aylarca sürebilir, kimi zaman daha uzun da sürebilir. Olayı çağrıştıran özellikler travmanın etkisinin yeniden yaşanmasına neden olabilir. Çeşitli belirtilerin görülmesi (sinirlilik, zevk almama, tekrar olayın akla gelmesi, uyku bozukluğu gibi) travma sonrası stres bozukluğunu düşündürür. Uzun sürdüğünde üzerine depresyon da eklenebilir. Yüksekten korkma kazanın özelliğiyle ilgili olabilir. Bu yakınmaların netleştirilmesi ve tedavisi için bir ruh hekimiyle görüşmek uygun olur.

İŞKOLİK BİR EŞİM VAR

CİNSEL SORUNLARIM VAR

62 YAŞINDAKİ EŞİMİN 28'LİK SEVGİLİSİ VAR

YENİ EVLİLİYİZ AMA...

EŞİM BENİ SÜREKLİ ALDATIYOR

SÜREKLİ DÜŞÜNÜYORUM SÜREKLİ UNUTUYORUM

 NEDENİNİ BİLMEDİĞİM KORKULARIM VAR

 DÜŞÜNCE TAKINTIM VAR

DİĞER SORU-CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLATIN...5.BÖLÜM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:04 Şubat 2013