Sevdiğim kişiyi ailem istemiyor

1 yıl önce işe girdigim tanışdığım biriyle 12 aydır birlikteyiz evlenmeyi düşünüyoruz. Benim ailem birlikte olduğum kişiyi istemiyor. Aleviler ve durumları da iyi değil.

SORU

Şiddet dolu bir aileden geliyorum ama 3 yıldır rahat bir evliğim var. 1998'den beri bulimiğim ve 3 aydır regl olmuyorum, her gün alkol de alıyorum..Henüz çocuk istemiyoruz ama kadınlığımı&doğurganlığımı kaybetmiş olma ihtimalimden çok üzüntü duyuyorum

CEVAP

Üç yıldır rahat olmanız genel anlamda sizi olumlu etkileyecektir. Bulimiya nervoza ve alkol sorunu geçmişte yaşadıklarınızın bir sonucu olabilir. Evliliğinizin iyi olması hem yaşamınızı yeniden düzenlemek, hem de  bir yerden başlamanız için de iyi bir fırsattır. İlk olarak alkol sorununuzu halletmeye çalışabilirsiniz. Ardından bulimiya nervozanın tedavisine geçilmelidir. Bu iki sorun için psikiyatriste başvurmanız gerekir. Bulimiyada regl olmaması veya düzensiz olması görülebilir, geçicidir. Bu durumun doğurganlığınızı etkilemesi beklenmez. Yine de emin olamazsanız kadın hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.

SORU Eşimle 13 yıl önce akraba evliliği yaptı ve 3 tane kız çocuğumuz var. Eşim evliliğin ilk yıllarında aşırı asabi ve uykucu tutum sergiliyordu. Şimdi ise gene asabi ve aşırı titiz olmaya başladı. Kimseye tahammülü yok. Sosyal ilişkileri uzun süreli değil. Her şeye muhalefet yapma ihtiyacı hissediyor. Bu da çevresinin ona ve bize soğuk bakamsına neden oluyor.

CEVAP Eşinizi tanıdığınız ilk yıllardan bu yana özelliklerini gözden geçirirseniz, muhtemelen obsesif (titizlik) kişilik özelliklerinin olduğunu göreceksiniz. Bu özellikler kimi zaman belirginleşebilir, obsesif kompulsif bozukluk görülebilir. Titiz insanlar birçok özelliğin yanı sıra, birden parlayıp sönme, tezcanlılık, tahammülsüzlük, eleştiricilik gibi özellikler gösterir. Eşinizin özellikleri kendisini ve çevresini olumsuz etkilediği için bir bozukluk olarak düşünülmeli ve bir psikiyatriste başvurmalıdır.

SORU 1 yıl önce işe girdiğim ve orada tanıştığım biriyle 12 aydır birlikteyiz evlenmeyi düşünüyoruz. Benim ailem birlikte olduğum kişiyi istemiyor. Aleviler ve durumları da iyi değil. Bense onu seviyorum sizce ailemi dinleyip onu mu bırakıyım yoksa devam mı edeyim yanlış bir şey yapmak istemiyorum ilerde mutsuz olmak istemiyorum.

CEVAP Tümüyle sizinle ve geleceğinizle ilgili bir konuda sizin karar vermeniz doğru olur. Dışarıdan birinin söyleyebilecekleri genel bilgiler ve genel doğrulardır. Evlilik sizin evliliğiniz olacağı için çevrenizin görüşünü alıp son kararı siz vermelisiniz. Evlilikte önemli olan iyi anlaşmak, sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamı paylaşmaktır. Evleneceğiniz kişinin ekonomik durumunun iyi olup olmaması önemli değildir, yuvayı birlikte kuracaksınız. Ailenizin karşı çıkmasının en önemli nedenlerinden biri, önyargıları olabilir. Başka neden olup olmadığını sorabilirsiniz. Öte yandan hangi mezhepten olursa olsun, karşınızdaki her şeyden önce insandır ve özellikleri önemlidir. Kendi geleceğinizle ilgili en doğru kararı siz verebilirsiniz.

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SEVDİĞİM GENCİ AİLEM İSTEMİYOR

EŞİMLE SORUNLARIMVAR ÇOK MUTSUZUM

BEBEĞİMİ KİMSEYE GÜVENİP BIRAKAMIYORUM

HAYAT BANA BOŞ GELİYOR

YAŞIM 31 AMA 10 YAŞINDA ÇOCUK GİBİYİM

BABAM GİBİ OLACAĞIM DİYE ÇOK KORKUYORUM

4 YAŞINDA OĞLUM CÜMLE KURAMIYOR

EVDEN DIŞARI ÇIKMAK İSTEMİYORUM

EN KÜÇÜK ŞEYİ BİLE SORUN YAPIYORUM

2 YILLIK EVLİYİM, EŞİMDEN ŞÜPHE EDİYORUM

EVLİ BİR ERKEKLE BERABERİM AMA...

SÜREKLİ PANİK HALİNDEYİM

İNSANLARDAN KAÇIYORUM, SÜREKLİ YALNIZ KALMAK İSTİYORUM

KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM

ERKEK ARKADAŞIMIN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...5. BÖLÜM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ağustos 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.