Antidepresan içtiğim için eşim ayrılmak istiyor

Eşim antidepresan kullandığım için boşanma davası açtı. Eşimin ailesinin baskısı yüzünden antidepresanlar kullanmaya başladım.

 

SORU Merhaba eşimin ailesinin baskısı yüzünden antidepresanlar kullanmaya başladım. Eşim psikolojisi normal değil diye beni kapının önüne koydu ve hastalık adı altında boşanma davası açtı. Aksini kabul ettirmem için ne yapmam gerekiyor.

CEVAP Yazdıklarınızdan herhangi bir rahatsızlığınız olmadan antidepresan kullandı(rıldı)ğınız anlaşılıyor. Sizin antidepresan kullanmanız boşanma nedeni değildir. Hastalık nedeniyle boşanmanın gerçekleşebilmesi için, yasalarımıza göre ciddi bir hastalığın olması, her tür tedavi seçeneği denendikten sonra (üç yıl) iyileşmenin sağlanamaması, bu hastalığın "evliliği çekilmez hale getirdiğinin" kanıtlanması gerekir. Bu kurallara göre sizin hiçbir şey yapmanız gerekmez, aksine eşinizin bunların olduğunu göstermesi gerekir. Eşinizin zorla ilaç içirdiğini kanıtlayabilirseniz, belki mahkeme eşinizi kusurlu sayabilir ve kusurlu taraf boşanma davası açamaz. SORU İyi günler, benim sorum sizlere eşimin iki senedir yatağa yattığı zaman ayaklarını sallaması bu sallamadan dolayı bazen deprem oluyor sanıyorum çünkü yatakta sallanıyor psikolojik bir sorun mudur tedavisi var mıdır? Yoksa önemsiz ve geçici bir alışkanlık mıdır?

CEVAP Eşinizin bu özelliği iki yıldır olduğuna göre, önemsiz veya geçici bir durum olarak görmek doğru olmaz. Bu özelliğiyle birlikte, eşinizin uykuya dalıp dalamadığı, bacaklarında ağrı hissedip hissetmediği, bu sallamanın ne kadar sürdüğü, bir hastalığının olup olmadığı gibi özelliklerinin bilinmesi yararlı olur. Huzursuz bacak sendromu yönünden bir psikiyatrist veya bir nörolog tarafından değerlendirilmesi uygun olur.

SORU 25 yaşında şizofreni hastası bir oğlum var. İlacını meyve suyuna karıştırıp içirebiliyorum. Hastalığı ve ilaç konusunda ikna etmemiz imkansız. 2 yılı aşkın bir süredir balkona dahi çıkmadı. Askerlik çağrısı geldi. GATA’ya yatırılıp rapor almamız gerekiyor doktorlarının farklı görüşleri var. (jandarma-polis, bayıltılarak götürülmesi şeklinde)çok alıngan küsüp 1-2 hiç yemek yememe konuşmama odasından çıkmama gibi tepkileri var. CEVAP Hasta olmadığına inanan bir kişiye, hasta olduğunu söylemek ve ilaç içmesini önermek pek mantıklı görünmez. Genel olarak gizlice ilaç verilmesini önermeyiz, çünkü bunu anladığı zaman aile üyelerine de güvenmez ve bir şey yemez, içmez (İlaçların yararı olduğu kuşkulu görünüyor). Böyle durumlarda herhangi bir yakınması varsa (uykusuzluk, sıkıntı, sinirlilik, iştahsızlık gibi), o yakınmayı gerekçe göstererek hekime veya hastaneye götürmek denenebilir. Zorla götürmek, çaresizlikten dolayı son çare olarak düşünülür. Anladığım kadarıyla, son çareye başvurmak zorunda kalmışsınız. İstenmese de, uzun vadede bunun yararı olabilir: Böylelikle oğlunuz bir hastaneye yatırılıp tedavisi yapılır.

 

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

ANTİDEPRESAN KULLANDIĞIM İÇİN EŞİM AYRILMAK İSTİYOR

REGL DÖNEMLERİM KABUSUM OLDU

ÇOK SEVEREK EVLENDİM AMA EŞİM İLGİSİZ

EVLİLİKTEN KORKUYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA AİLESİ RAHAT BIRAKMIYOR

MUTLU GİBİ GÖRÜLMEKTEN SIKILDIM

EŞİM HER ŞEYDEN BENİ SORUMLU TUTUYOR

HER ŞEYİMİ KAYBEDECEK KORKUSU YAŞIYORUM

EŞİM SÜREKLİ KÜFÜR EDİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

 

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:28 Haziran 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.