Kendime ben kimim, nereden geldim sorularını soruyorum

"Ben sık sık garip hislere kapılıyorum. Kendime nerden geldim, Ben kimim? sorularını soruyorum"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Benim üç çocuğum var. İnsanlarla konuşurken dikkatim başka yerde söylediklerini anlamıyorum hemen söylediklerini unutuyorum. Dikkatimi veremiyorum. CEVAP Dikkat eksikliği, bir konuya yoğunlaşamama ve unutkanlık birbiriyle ilişkili konulardır ve çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Bu nedenler arasında yoğun stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, psikotik bozukluklar, bunamalar sayılabilir. Başka yakınma belirtmediğiniz için, sizinle ilgili olarak ilk beş neden daha ön planda olabilir. Dikkat yoğunlaştırılamadığında yeni bilgiler öğrenilemez ve unutkanlık gibi yorumlanabilir. Bu yakınmalarınız geçcici olabilir, uzun sürerse bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU Merhabalar; benim ablam 1 yıl önce aniden bayıldı titreme nefes alamama gibi şikayetlerle hastaneye kaldırıldı. Acildeki doktorlar sinir krizi geçiriyor deyip iğne yaptılar ve psikiyatriye sevk ettiler. Doktor panik atak teşhisi koydu ve ilaç verdi ama ataklar kulak uğultusuyla başlıyor. Acaba başka bir hastalık olabilir mi CEVAP Herhangi bir belirti ilk kez ortaya çıktığında, o belirtinin tam olarak tanımlanması ve nedenlerinin araştırılması gerekir. Nedenler konusunda da ilk olarak bedensel bir etkene bağlı olup olmadığı araştırılır. Hiçbir bedensel neden bulunamadığında ruhsal nedenlerin gözden geçirilmesi gerekir. Ablanızın durumu da ruhsal nedenlere bağlı olabilir, bunu söyleyebilmek için nöbetinin tüm özelliklerinin ayrıntısı da (hangi durumda başladığı, ne kadar sürdüğü, bilinç kaybının olup olmadığı gibi) bilinmelidir. Hekim gerek görürse, EEG çektirilebilir. Panik nöbetinde genellikle baygınlık görülmez. Bir başka psikiyatrik bozukluğa da bağlı olabilir. SORU Ben sık sık garip hislere kapılıyorum. Aslında şu an bile çok zor yazıyorum çünkü sorunlarım olduğu tescillendiğinde kendimi deli sanıp kendimi oyalamam zorlaşacak. Kendime nerden geldim? Ben kimim? Bu dünyada yaşamak zorunda mıyım ve buna benzer garip şeyler soruyorum. Dünyanın bir oyun olduğunu söyleyerek kendimi zapdediyorum. CEVAP Bu düşünceler özellikle gençlik çağında sık görülür ve her zaman bir hastalığı göstermez. Gençlik çağı kimlik kazanma çağı olduğu için, gencin kendisini ve çevresini tanımaya yönelik çabaları vardır. Bu tür düşünceler de bu çabaların bir parçası olarak görülür. Yaş olarak gençlik çağındaysanız, genellikle bu düşünceler normal kabul edilir ve geçicidir. Soruların olması değil, çok uzun sürüp günlük yaşamınızı olumsuz etkilemesi bir sorun olabilir. Dikkatinizi günlük yaşama, işinize, insan ilişkilerinize yoğunlaştırmanız yararlı olur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

NEREDEN GELDİM DİYE SORGULUYORUM

KURDUĞUM HAYALLERLE YAŞIYORUM

SÜREKLİ AĞLIYORUM

ÇOK ZOR ALGILIYORUM

EŞİM SÜREKLİ YALAN SÖYLÜYOR

İNSANLARLA İLETİŞİM KURAMIYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA HEYECANLANMIYORUM

ÇOCUĞUM HİÇ SÖZ DİNLEMİYOR

EŞİM BENİ ALDATMAYI DÜŞÜNMÜŞ

ÇOCUĞUM ÇOK SİNİRLİ VE SAYGISIZ

EŞİM BENİMLE CİNSEL TEMASA GEÇMİYOR

KARDEŞİMİ İSTEMİYORUM

SAÇLARIMI YOLUYORUM

ÇOK ALINGANIM

BEŞ YAŞINDAKİ OĞLUM BENİMLE YATIYOR

EŞİME KARŞI UTANÇ DUYUYORUM

EŞİM ÇOK UNUTKAN VE DALGIN

ÇOK ÇABUK SİNİRLENİYORUM

EVLİ BİRİ ADAMA AŞIK OLDUM

MUTSUZ OLUNCA BAŞKA ARAYIŞLARA GİRİYORUM

EŞİM İNTİHAR ETTİ

KARDEŞLERİM BANA KÖTÜ DAVRANIYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.