Kendimi neredeyse her gün yorgun hissediyorum

"Kendimi neredeyse her gün yorgun hissediyorum. Akşam işten gelip yemeği yedikten hemen 1 saat sonra yatağa gömülüyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Ben her şeyden korkuyorum. CEVAP Her şeyden korkma "panfobi" olarak bilinir. Ancak sınıflandırmalarda ve tanı kategorilerinde böyle bir tanı yer almaz. Bir insanın her şeyden korktuğunu söylemesi, birçok korkusunu anlatmak için veya korkusunun şiddetli olduğunu belirtmek için bir genellemedir. Yaşamda her şeyden korkma yaşamamayı beraberinde getirir. Birçok şeyden korku daha anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durumdur. Bu durumu da belli bir sistematik yaklaşımla ele almak, tek tek korkuları ele alarak tedavisine yönelmek uygun olur. SORU 11 yaşında oğlum öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği var. Ona ulaşmakta zorluk çekiyorum. İstediğim kadar yardımcı olamıyorum bana bir yol göstermenizi rica ediyorum. CEVAP Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda zeka geriliği olmamakla birlikte, öğrenmede ve okul başarısında yaşıtlarına göre gerilik vardır. Bu gerilik dikkat eksikliğine bağlıdır. Öğrenme bozukluğunda da zeka geriliğinin olmaması gerekir. Bu iki bozukluğun belirtileri ve nedenleri farklıdır. Oğlunuzun durumunun hangi bozuklukla ilgili olduğu belirlendikten sonra tedavisi planlanır ve aile de bilgilendirilerek tedaviye katılması istenir. Bunlar için bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmanız uygun olur. SORU Kendimi neredeyse her gün yorgun hissediyorum. Akşam işten gelip yemeği yedikten hemen 1 saat sonra yatağa gömülüyorum. Ders çalışmak istiyorum halsizlikten onu da hiç yapamıyorum. Bilgisayar başı bir işte çalıştığımdan gözlerimde çok yoruluyor zaman zaman ağrıyor ve altında torbacıklar da oluşuyor. CEVAP Yorgunluk, halsizlik, uykuda artış gibi belirtiler ilk bakışta atipik bir depresyonun belirtileri olarak düşünülebilir. Sürekli bilgisayar başında çalışmanız, durumunuzu açıklamada önemli olabilir. Uzun süre bilgisayar başında zaman geçirmek baş, göz, sırt ağrılarına neden olabilir. Kesin olmamakla birlikte, radyasyonun etkilerinin de önemli olabileceği öne sürülür. Gündüz çalışırken, ara ara gözünüzü ve bedeninizi dinlendirmeniz, kalkıp hareket etmeniz, akşamları hoşunuza gidecek bir etkinlikte bulunmanız veya dışarıya çıkıp yürümeniz yararlı olabilir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

KENDİMİ HER GÜNM YORGUN HİSSEDİYORUM

HEMOLİTİK ANEMİ DEPRESYONE NEDEN OLUR MU

YEMEK YEME KONUSUNDA KENDİMİ FRENLEYEMİYORUM

KENDİMİ BEĞENMİYORUM ÇOK ÇEKİNGENİM

OĞLUM KREŞE GİTMEK İSTEMİYOR

ERKEK ARKADAŞIMA GÜVENEMİYORUM

ANTİDEPRESAN KULLANDIĞIM İÇİN EŞİM AYRILMAK İSTİYOR

REGL DÖNEMLERİM KABUSUM OLDU

ÇOK SEVEREK EVLENDİM AMA EŞİM İLGİSİZ

EVLİLİKTEN KORKUYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA AİLESİ RAHAT BIRAKMIYOR

MUTLU GİBİ GÖRÜLMEKTEN SIKILDIM

EŞİM HER ŞEYDEN BENİ SORUMLU TUTUYOR

HER ŞEYİMİ KAYBEDECEK KORKUSU YAŞIYORUM

EŞİM SÜREKLİ KÜFÜR EDİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

 

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:11 Temmuz 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.